Krzyż pomiędzy Hutą Lubycką a Wolą Wielką

Na wzgórzu pomiędzy Wolą Wielką a Hutą Lubycką bezpośrednio przy granicy gminy Lubycza Królewska i Narol, która również jest granicą województwa lubelskiego i podkarpackiego stoi chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych krzyży tej części Roztocza.

Stojący na polu krzyż jest tu krzyżem nietypowym ze względu na częściowo zachowaną inskrypcję. Wykonana jest w języku polskim, choć większość z tego okresu inskrypcji na tym terenie wykonana jest cyrylicą. Dodatkowo litery są bardzo kształtne, rozróżnić możemy poprawność użycia dużych i małych liter. Wszystkie pochylone jak w piśmie odręcznym świadczyłyby zarówno o umiejętności obróbki kamienia jak i umiejętności pisania. Ówcześni kamieniarze bardzo często nie potrafili pisać, często odtwarzali tylko znaki a i te bardzo często mylili bądź stosowali zamiennie, pomiędzy pismem łacińskim i cyrylicą. Sam krzyż wykonany jest z jednego kawałka wapienia, ramiona zakończone płasko z widocznym szerszym obramowaniem. Posadowiony jest na grubej bardzo solidnej podstawie, która to spoczywa już na kolejnej zdecydowanie szerszej podstawie stabilizującej krzyż.

Częściowo odszyfrowana inskrypcja

Na cze / ść na chwa / łę Panu Bogu Fi / gura za / staraniem / Antonie / go Leszczyń / skiego [nieczytelne] 1863.

Ciekawe kim był Antoni Leszczyński (lub bardzo zbliżone nazwisko). Nie każdego mieszkańca, a właściwie to mało którego mieszkańca tych okolic było stać na ufundowanie tak solidnego krzyża, za co dziękował lub za co przepraszał nie wiemy.

GPS: N: 50° 18′ 35,45″ E: 23° 24′ 57,71″

1 komentarz do “Krzyż pomiędzy Hutą Lubycką a Wolą Wielką

  1. Pingback: Powolne dreptanie po Roztoczu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.